Pidev aspiriini tarvitamine ohustab nägemist

Kuigi igapäevane aspiriiniannus võib vähendada südamehaiguste ja infarkti riski, on selle negatiivseks kõrvalmõjuks suurenev kollatähni taandarengu risk, näitas värske uuring.

Kollatähni taandareng on üks peamisi nägemiskaotuse põhjuseid arenenud riikides. See vanusega seotud haigus tapab võrkkesta keskosas asetseva kollatähni piirkonnas rakke, mille tagajärjel nägemine halveneb.

Kollatähni taandareng esineb kahel kujul: ilma uusmoodustunud veresoonteta (kuiv variant) ja uusmoodustunud veresoontega (märg variant). Kuiv kollatähni taandareng on vähem levinud ning mitte nii tõsine kui märg variant.

Hollandi neuroteaduste instituudi teadlased vaatlesid 4700 üle 65-aastase inimese meditsiiniinfot. Neist 839 inimest tarbis igapäevaselt aspiriini.

Teadlased avastasid, et nende seas kannatas 36 patsienti ehk ligikaudu neli protsenti igapäevastest aspiriini võtjatest kaugele arenenud märja kollatähni taandarengu käes. Aspiriini igapäevaselt mittevõtvate patsientide seas oli märg kollatähni taandareng diagnoositud aga ainult kahel protsendil.

Teadlased täheldasid, et igapäevase aspiriini võtmisega kaasneb suurem risk ainult märja taandarengu variandi suhtes ning see ei mõjuta kuiva kollatähni taandarengut.

Uuring ei näidanud, et aspiriin põhjustab nägemisekaotust, vaid et see halvendab haiguse kulgu mingil viisi. Teadlaste sõnul ei kaalu siiski igapäevase aspiriini võtmisega kaasnev nägemise kahjustamise risk üles kasu, mida see südame-veresoonkonna haigusi põdevatele inimestele tekitab. 

Uuring ilmus ajakirjas Ophthalmology.

Novaator loe
Võta Eye Formulat ja Proanthenolsi ja see on kõige puhul hea!